VIVOTEK Ürünleri Siber Saldırılara Karşı Korumada

VIVOTEK çeşitli siber saldırılara karşı korumanızı artırmak için sürekli kalkanlar geliştirmeye odaklanan bir üreticidir. Bu kapsamda VIVOTEK ürünleri Trend Micro Siber Güvenlik Çözümü ile sunulmaktadır. VIVOTEK, dünyaca ünlü siber güvenlik şirketi Trend Micro ile işbirliği yapan dünyanın ilk IP gözetleme çözümü üreticisidir. VIVOTEK çözümlerini seçerek, kullanıcılar yalnızca yüksek kaliteli ürünleri değil, aynı zamanda daha güvenli ağ ortamlarını da sağlayabilirsiniz.


IP Güvenlik Sistemlerinde Siber Güvenlik Neden Önemli ?
• Haksız kazanç sağlamak isteyen veya Kötü niyetli kişiler kritik ve mahrem kamera kayıtlarınıza erişebilir.
• Önemli kameralarınızın kayıtlarını durdurabilir veya kameralarınızın sistemden kopmasını sağlayabilir.
• IP ağınıza veya cihazlarınıza ve kullanıcı bilgilerinize erişebilir.
Günümüzde sıkça duymaya başladığınız akıllı sensörler veya diğer adı ile IoT cihazları için siber güvenlik son birkaç yıldır önemli bir konu haline gelmiştir.

IP güvenlik kameraları yüksek işlemci gücü ve geniş internet trafik akışı nedeniyle bilgisayar korsanlarının en büyük hedefidir. 2016’nın sonunda, 1.2Tbps gibi rekor düzeyde İnternet trafiği oluşturan bir DDoS saldırısı başlatıldı, bu saldırıda Linux tabanlı, kötü amaçlı yazılım olan “Mirai” kullanıldı. Büyük trafik uzaktan komutlar ile tetiklendi ve kurban cihazlar çoğunlukla IP güvenlik kameralarıydı. Zaman içerisinde benzer kötü amaçlı yazılımlar çoğaldı.

Siber güvenlik artık IP güvenlik cihazları için bir başka odak noktası haline geldi ve birden fazla hükümet siber güvenlik uygulaması için çıtayı yükseltmeye ve çeşitli düzenlemeler yapma kararları aldı. Günümüzde siber saldırılara karşı korunma, IP güvenlik endüstrisinde rekabeti belirleyici en önemli faktör haline gelmiştir.
Siber Güvenlik Yönetimi

Trend Micro ile İşbirliği

Siber Riskleri Anlayın


IP Güvenlik Kameralarının Hacklenme Nedenleri

Bugün, hacklemenin ana motivasyonu haksız kazanç sağlamaktır. Para kazanmak söz konusu olduğunda, IP güvenlik kameraları aşağıdaki nedenlerden dolayı büyük hedeflerdir:

1- Sürekli online: İnternete sürekli maruz kalma, bilgisayar korsanlarının cihazı bulmasını kolaylaştırır. Saldırıya uğradığında, cihaz bilgisayar korsanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak kullanılabilir olacaktır.

2- Düşük Hack Yatırımları: Bir PC’yi hacklemenin aksine, hackerlar kamerayı hacklemenin bir yolunu bulduktan sonra, aynı yaklaşımı genellikle benzer modellerin diğer cihazlarına uygulayabilir ve cihaz başına hackleme maliyeti çok düşüktür.

3- Denetim Eksikliği: Ofis bilgisayarlarının aksine, IP güvenlik kameraları siber güvenlik konusunda bilgili personel tarafından iyi yönetilmez. Piyasadan kameralar için üretilmiş anti-virüs yazılımı bulmak veya yüklemek de mümkün değildir.

4- Yüksek Performans: Bir IP gözetim kamerasındaki boşta kalan işlemci gücü, bilgisayar korsanları tarafından, son kullanıcılara fark edilmeden kripto para madenciliği yapmak için bile kullanılabilmektedir.

5- Yüksek İnternet Bant Genişliği: Video iletişimi için tasarlanmış networkler, her zaman online, hızlı ve devasa bant genişliği ile bilgisayar korsanlarının DDoS saldırılarını başlatması için mükemmel bir hedeftir.

Trend Micro’nun izinsiz giriş önleme yazılımı ile donatılmış network kameraları aracılığıyla VIVOTEK, yaşamları ve verileri korumak için yüksek güvenlik ve sağlam ağ gözetimi sağlar, kendisine yapılan siber saldırılarda alarm verir gerekirse cihaz kendisini korumaya alır.

Standart ağ protokollerini ve hizmetlerini siber saldırılara karşı tamamen koruyamasa da, bu tür olayların VIVOTEK ürünlerinde meydana gelmesini en aza indirmeye ve durdurmaya yardımcı olmayı taahhüt ediyor.